Mi ez az oldal?
Ez a SÁMLI projekt blogja. A projekt célja, hogy elkészítsük a tudományos szemlélettel szemben álló gyógyítók, tanácsadók, áltudományok és mágiák listáját. A projekt célja kizárólag a tájékoztatás, tehát nem lejáratás vagy ellenségképzés, hanem információ azok számára, akik kíváncsiak arra, hogy egy reklámozott név, eljárás, termék, ideológia tudományosnak tekinthető-e vagy sem.
Honnan jön a SÁMLI név?
Ez egy mozaikszó, a Sarlatánok, Áltudományok, Mágiák LIstája kezdőbetűiből alkotva.
Ki tekinthető sarlatánnak?
Mi a "csodadoktor", "kuruzsló" jelentésében használjuk. Tehát olyasvalaki, aki azt hirdeti magáról, hogy képes gyógyítani, egészségre vonatkozó tanácsokat adni, illetve olyan tevékenységet végez, ami a gyógyításhoz kapcsolódik, de ez a tevékenység tudományosan nem bizonyított hatású szerekkel, eljárásokkal történik. A sarlatán véleményünk szerint veszélyes a betegekre (sőt az egészségesekre is), mert hatástalan módszereket ajánl, ezekkel dolgozik, és/vagy azért is, mert támadja az orvostudományt, a gyógyítás igazolt módszereit. Ezzel veszélybe sodorja a gyógyulni vágyókat, megrendíti hitüket az orvostudományban, eltántorítva őket a kezelésektől, hatástalan vagy káros kezelésekkel helyettesítve azokat, illetve káros vagy hatástalan szereket adhat az egészségesek kezébe is. Különösen veszélyesek a rákbetegekkel foglalkozó sarlatánok, mert a hiányos vagy teljesen elmaradó orvosi ellátás általában a páciens életébe kerül.
Mi az áltudomány?
"Áltudománynak (pszeudotudománynak) az olyan gondolatokat, eszmerendszereket, elgondolásokat nevezzük, amelyeket (mai) művelőik tudományként határoznak meg, de a tudomány fogalmának nem felelnek meg. Leggyakoribb hibájuk az empirikus igazolás hiánya." (Wikipédia)
Az áltudomány tehát tudományos módszerrel nem igazolható elképzelésekből áll. Az áltudományok olyan világképet közvetítenek, ami ellentétben áll a haladással, rombolja a tudományok tekintélyét, az embereket megpróbálja hamis illúziókkal félrevezetni és gyakran ebből hasznot is húznak művelőik. Az áltudományok általában anekdotikus történeteken, a negatív eredmények elhallgatásán vagy egyszerűen hiten alapulnak.
Mi a mágia?
A mágia természetfeletti erőkkel és lényekkel magyarázza a dolgok működését, ezek segítségét hívja betegség, lelki problémák esetére, szellemi lények vagy jelenségek útmutatásait követi vagy azokkal magyarázza a jelenségeket. Ilyenek a vallások, de manapság nagyon népszerűek az ezoterikus irányzatok is, amik közül sok gyógyító erőt is tulajdonít a praktikáinak, tehát a kuruzslás gyakorta mágikus rendszer is.
0 megjegyzés :
Megjegyzés küldése